tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Yamaha 1100/1200 (1984-1996) - ceny, historia, najczęstsze usterki
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motul Boost And Clean Moto

Czyści i smaruje zawory silnikowe, gaźniki, układy wtryskowe, wtryskiwacze, pompy i komory spalania.

Motul
Boost
And
Clean
Moto

Sprawdź cenę >
NAS Analytics TAG

Yamaha 1100/1200 (1984-1996) - ceny, historia, najczęstsze usterki

Autor: Redakcja 2020.01.07, 18:10 1 Drukuj

Yamaha FJ1100 zadebiutowała w 1984 roku jako motocykl sportowo-turystyczny. Obszerna obudowa i mocny, szesnastozaworowy silnik o mocy 125 KM umożliwiały sportowe osiągi. Jednak jej zalety, takie, jak wygodne siodło, pozycję kierowcy i pasażera, solidną konstrukcję oraz dobrą osłonę przed wpływem warunków atmosferycznych (ale dla niskich kierowców) dostrzegli amatorzy turystyki.

W ofercie producenta przetrwała do 1996 roku - co ciekawe, pod koniec swojej obecności na rynku, sprzedawała się niewiele gorzej, niż zaraz po prezentacji…

NAS Analytics TAG

Więcej pojemności

W dwa lata po premierze, Yamaha poddała FJ-tę pewnej kuracji; rozwiercono silnik o 100 ccm. Mimo, że moc wzrosła symbolicznie (do 128 KM), przebieg momentu poprawił się znacznie, dzięki czemu wystarczyło 2000 obr./min. aby poruszać się na najwyższym biegu płynnie i bez szarpnięć.

Pewną niedogodnością modelu (zarówno 1100 jak i wczesnych 1200) były dokuczliwe wibracje silnika w okolicach 4000-6000 obr./min. i to mimo montażu gumowych "tłumików" w podnóżkach pasażerów. Poprawiono to dopiero w 1991 roku montując części gumowe w elementach mocujących silnik. Warto wspomnieć, że wibracje powodowały pęknięcia osłon w miejscu mocowań a także odpadanie przegród w tłumikach.

Yamaha FJ1100/1200 nie ma słabych punktów w kwestii awaryjności silnika. Jest on wybitnie trwały bez trudu osiągając przebiegi rzędu 200-250 tys./km. Niestety, nie można tego powiedzieć o sprzęgle, które przy ostrzejszej jeździe może wymagać wymiany nawet co 30 tys./km.

Pod względem podwoziowym motocykl ma dwie pozornie wykluczające się cechy: jest niezwykle zwrotny, jak na pojazd o pojemności 1000 ccm przy dużej stabilności przy większych prędkościach.

Zmiany w modelu 

Do 1988 roku średnica przedniego koła miała 16 cali - potem zastąpiono go większym, 17 calowym. Wersje z mniejszą średnicą koła miały tendencję do "prostowania się w zakręcie" podczas ostrych hamowań co bywało nieprzyjemne szczególnie w górach. W tym samym roku FJ1200 otrzymała nowe, czterotłoczkowe zaciski hamulcowe oraz klocki ze spieków, co miało uciszyć "krytyków" narzekających na niewystarczającą wydajność układu hamulcowego podczas jazdy z pełnym obciążeniem.

W 1991 do sprzedaży trafiła wersja z układem hamulcowym wyposażonym w ABS - od tego samego rocznika zmieniono tylny amortyzator oraz jego regulację napięcia, wymagającą użycia klucza hakowego.

Yamaha FJ 1100/1200 - najczęstsze usterki

Poza wspomnianą, niską trwałością sprzęgła FJ jest motocyklem bardzo trwałym. Na listę grzechów można jeszcze wpisać uszczelniacze zawieszenia, o niskiej trwałości, szczególnie zużywających się podczas długiego postoju. Szkoda także, że do końca produkcji nie zdecydowano się na zmianę przekładni na sześciobiegową.

Naszym zdaniem

Yamaha FJ 1100/1200 to bardzo trwały, wygodny i wdzięczny model. Doskonały do dalekiej, dynamicznej turystyki. Eksploatowany z rozsądkiem nie wygeneruje kosztów (zużycie paliwa przy spokojnej jeździe oscyluje w okolicach 6,5 l/100 km co przy zbiorniku 22l zapewni zasięg ponad 300 km) wygodnie zawiezie dwóch pasażerów oraz bagaż w dalekie zakątki. Dla miłośników turystyki polecamy wersję z ABS, dla koneserów motocykli klasycznych pierwsze FJ1100 w czerwono-białym malowaniu.

Ceny modelu są zróżnicowane: rzadziej wynikają z rocznika, częściej ze stanu i wyposażenia motocykla i oscylują w przedziale 3-9 tys./zł.

Naszym zdaniem to świetny pomysł na klasyczny motocykl turystyczny…

 

 

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG

Czy zamienisz kiedyś motocykl na elektryczny?

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

  • 89 00
    Oxford-Dormex-Indoor-Motorcycle-Cover.jpg
    Oxford Dormex (rozmiar L) -Pokrowiec na motocykl pod dachem
    kup teraz
  • 799 00
    mototentt.jpg
    Mototent garaż na motocykl XL
    (wymiary: 3 x 1,2 metra)
    kup teraz
  • 32 00
    tshirttylred.jpg
    Koszulka T-shirt Ścigacz.pl klasyk z dużym logo na plecach - męska czerwona rozmiary XS-XL
    kup teraz
NAS Analytics TAG
na górę