tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jak spakować się na motocykl? 7 porad przed wakacyjnymi wojażami
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jak spakować się na motocykl? 7 porad przed wakacyjnymi wojażami

Autor: Raff 2020.07.02, 12:54 5 Drukuj

Jak spakować się na motocykl, by zabrać wszystko co niezbędne i nie wozić zbędnych gratów? Trzeba zacząć od dobrej koncepcji, wspomóc się notatnikiem i zachować żelazną dyscyplinę.

Obmyślając plan motocyklowych wakacji, szczególnie tych we dwoje, od razu trzeba nastawić się na całkowicie różną, niż w przypadku samochodu, filozofię samej podróży, a co za tym idzie, także przygotowania do niej. O ile w samochodzie naturalne jest, że zabieramy zawsze trochę rzeczy na zapas, o tyle motocykl nie pozwala na taki luksus.

NAS Analytics TAG

Każda rzecz musi zostać zatem starannie przemyślana. W cenie są przedmioty wielofunkcyjne, takie jak na przykład spodnie trekkingowe z odpinanymi nogawkami, czy podpinka do kurtki motocyklowej, która może pełnić rolę bluzy. Ważna jest także objętość każdego przedmiotu - o wielkich damskich kosmetyczkach, czy podobnych gabarytowo przedmiotach lepiej zapomnieć.

1. Przemyśl, czego naprawdę potrzebujesz

Jeśli wyjeżdżasz samotnie, zastanów się, czy potrzebujesz kompletu wielkich, aluminiowych kufrów, z którymi trudno przeciskać się w korkach, osiągać sensowne prędkości na autostradzie i manewrować. Taki ekwipunek z pewnością przyda się, kiedy wybierasz się w dzikie rejony Kirgistanu lub Mongolii, gdzie dostęp do czegokolwiek, włącznie z wodą i paliwem jest utrudniony.

Komplet kufrów będzie niezbędny także wówczas, gdy wybierasz się w podróż z pasażerką. Wyjazd na jeden dzień da się obsłużyć plecakiem, ale kilka - kilkanaście dni wymaga już sporej przestrzeni. Tutaj dodatkowo sprawdzi się kufer centralny, który nie tylko pomieści dodatkowy bagaż, ale także posłuży jako oparcie dla plecaczka.

2. Sporządź listę niezbędnych rzeczy

Nigdy nie próbuj pakować się do kufrów motocyklowych bez wcześniejszego planu. Skończy się kilkukrotnym rozpakowywaniem, przepakowywaniem, a finalnie i tak nie zabierzesz połowy potrzebnych rzeczy, zastępując je zbędnymi. Musisz mieć dokładną listę - dzięki temu nie będziesz musiał denerwować się, że czegoś zapomnisz.

Co powinno znaleźć się na takiej liście? To zależy na jak długo jedziesz, ale na pewno potrzeby warto ograniczyć do trzech zmian bielizny, podstawowych kosmetyków, akcesoriów niezbędnych w razie awarii (trytytki, taśma naprawcza, latarka, zestaw do naprawy opon) oraz najpotrzebniejszych ciuchów.

3. Weź tylko to, co niezbędne

Niemal każdy doświadczony podróżnik motocyklowy powie ci, że na swoją pierwszą wyprawę zabrał połowę za dużo. Nie musisz popełniać tego błędu - wystarczy, że z kupki ciuchów, przygotowanej do spakowania, odłożysz połowę. Z tego co zostanie i tak wykorzystasz tylko część.

Dobrze przemyśl, czy naprawdę potrzebujesz jeansy i krótkie spodenki? Może lepsze byłyby trekkingowe spodnie z odpinanymi nogawkami? Zamiast 10 zmian bielizny nie lepiej wziąć trzy termoaktywne, szybkoschnące? Zamiast grubego ręcznika ultralekki z mikrofibry, który chłonie tak samo, a zajmuje ułamek miejsca?

4. Rozłóż dobrze masę

Najcięższe przedmioty - konserwy, obiektywy, buty, powinny trafić na spód kufra. Oba kufry powinny być także obciążone równomiernie. Właściwy balans jest w jeździe motocyklem sprawą niezwykle ważną, decydującą o prowadzeniu motocykla, a zatem także o bezpieczeństwie.

Nie przeciążaj kufrów! Ich konstrukcja obliczona jest na obciążenie określone w instrukcji. Jeśli napakujesz do nich zbyt dużo, mogą odpaść w czasie jazdy. Przeładowany kufer centralny będzie z kolei mocno odciążał przednie koło, powodując jego odrywanie od drogi.

5. Najpotrzebniejsze rzeczy miej pod ręką

To, co może przydać się nagle i niespodziewanie, czyli kombinezon przeciwdeszczowy, zestaw do naprawy opon, czy dokumenty, zawsze miej po ręką. Wyjmowanie połowy bagażu podczas ulewy nigdy nie będzie przyjemnością.

6. Sprawdzaj mocowanie bagażu

Nawet jeśli podróżujesz z fabrycznymi kuframi, od czasu do czasu sprawdź ich mocowanie i zamknięcia. Pamiętaj, by stosować się do zaleceń producenta w zakresie prędkości maksymalnej. Jeśli podróżujesz z miękkim bagażem, przymocowanym trokami lub pasami, na każdym postoju kontroluj stan tych mocowań.

7. Zostaw miejsce na pamiątki z podróży!

W ferworze pakowania na wyprawę marzeń, łatwo zapomnieć, że z takiego wyjazdu warto przywieźć jakieś pamiątki. Przemyśl, czy ważniejsze jest zabranie dodatkowej pary spodni lub suszarki do włosów, czy może pozostawienie tego miejsca na coś, co będzie w przyszłości przypominać motocyklową przygodę.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę